Ahava_MainPic אהבה, גירושין ומשפט צדק

מחיר הגירושין: כמה בסופו של יום עולה להתגרש?

אחד החששות הגדולים שעולים כאשר בני זוג מבקשים להתגרש הוא מחיר הגירושין. כמה עולה להתגרש? אילו עלויות יש לקחת בחשבון כאשר מתגרשים? האם ניתן לחסוך בעלויות הגירושין? וכיצד?

התשובה לשאלות אלה היא מורכבת ממספר גורמים, ותלויה בין היתר גם בבני הזוג ובהתנהלות שלהם. ערכנו עבורכם מדריך מקצועי שיפרט את העלויות השונות של הגירושין, ויאפשר לכם לדעת כיצד ניתן לחסוך ועל מה לא כדאי לוותר כשאתם מבקשים להתגרש.

תוכן עניינים

מחיר הליך גירושין בערכאות השיפוטיות

מחיר הליך הגירושין בערכאות השיפוטיות הוא רב ויכול להגיע לעשרות ואף למאות אלפי שקלים. המחיר מורכב מכמה מאפיינים:

עלות אגרות

על מנת לפתוח תיק גירושין באחת מהערכאות השיפוטיות עליכם לשלם אגרות במסגרת הגשת התביעות והבקשות.

הליך גירושין מלא כולל בד"כ: בקשה ליישוב סכסוך (שהינה חובה), תביעת גירושין בבית הדין הרבני (חובה לזוגות נשואים שהינם יהודים), תביעת מזונות, תביעת אחריות הורית (משמורת) תביעת רכוש, ובקשות שונות במסגרת ההליכים (צווי עיקול, בקשה למזונות זמניים וכדומה).

כל תביעה וכל בקשה שתועלה במסגרת ההליך (פרט למספר חריגים, בעיקר בקשות טכניות) כרוכה באגרה שנעה בין 100-600 ₪. עלות האגרות עשוי להסתכם בסך כולל של אלפי שקלים.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  עלות שכר טרחת עורך דין

  שכר טרחת עו"ד היא העלות העיקרית בפתיחת תיק גירושין בערכאות השיפוטיות והמחיר נע בין עשרות אלפי שקלים לבין מאות אלפי שקלים. עלות שכר טרחת עורך הדין היא עד למתן פסק הדין ואינה כוללת ערעור. במקרה בו אתם מבקשים לערער תאלצו לשלם סכום נוסף על הליך הערעור.

  תמחור עלות ההליך תלויה במספר גורמים ובעיקרם מורכבות התיק, מומחיות וניסיון משרד עו"ד המייצג.

  עלות תשלום עבור מומחים

  במהלך הליך הגירושין בערכאות השיפוטיות תאלצו לעיתים לשלם למומחים. המחיר נאמד לרוב בסך של אלפי שקלים לכל מומחה.

  לעיתים תאלצו לשלם למספר מומחים. כך למשל במקרים מסוימים, ימליץ עורך הדין לשכור חוקר פרטי, שיבלוש אחר אישה שבגדה או אחר גבר שהעלים רכוש. כמו כן במרבית הליכי הרכוש בית המשפט ממנה אקטואר מטעמו על מנת לחלק את הרכוש בין בני הזוג.

  בנוסף יתכן ותאלצו לשכור את שירותיו של שמאי על מנת להעריך את שווי העסק, או את שווי הדירה בתביעת פירוק שיתוף. עוד בית המשפט עשוי לחייב אתכם בהדרכה הורית במקרים של סכסוך מתמשך על זמני שהות עם הילדים וכדומה.

  מחיר הליך גירושין בהסכמה

  ככל שתקדימו להגיע להסכמות כך תוכלו לחסוך כסף רב יותר. הליך גירושין בהסכמה הוא זול באופן ניכר מהליך גירושין בערכאות השיפוטיות, ונע בין סך של אלפי שקלים לסך של עשרות אלפי שקלים. המחיר מורכב לרוב מעלות אגרות, עלות שכר טרחת עו"ד ועלות שכר טרחת מגשר.

  עלות הוצאות עבור ילדים ומגורים בשני בתים

  בעוד המשכורות שלכם לא השתנו, סביר להניח שההוצאות שלכם לאחר הגירושין יגדלו.

  בני זוג שמתגרשים לרוב עוברים לגור בשני בתים שונים, מה שמכפיל את עלות הדיור וההוצאות הקבועות הנלוות לכך כמו ארנונה ותשלומי מיסי ועד בית. בנוסף הוצאות רבות על הילדים לעיתים הופכות להיות כפולות, כמו ריהוט לחדרי הילדים, בגדים, מחשבים וכו'.

  כמו כן, עליכם להמשיך ולשאת בנטל המזונות עבור הילדים.

  גם כאשר הילדים שוהים אצל שני ההורים, לרוב יוטל תשלום מזונות ילדים ותשלומים עבור הוצאות בריאות וחינוך חריגות. תשלום המזונות נקבע בהתאם לצרכי הילדים, לזמן בו שוהים הילדים אצל כל אחד מההורים, ולפערי המשכורות בין ההורים. סכום המזונות ינוע בממוצע בין 1,000-1,800 ₪ בחודש, אך הוא עשוי להיות נמוך יותר במקרים של זמני שהות שווים וכאשר אין פער ניכר במשכורות.

  האם כדאי לחסוך בעלות עורך דין בגירושין בהסכמה?

  הסכם גירושין הוא הסכם הנוגע לכל הרכוש שלכם שיכול במקרים רבים להגיע לשווי של מליוני שקלים. זוגות רבים מחזיקים בדירה ובפנסיה בסכומים גבוהים ביותר, ולעיתים גם בעסקים, מניות, אופציות וכו'.

  בנוסף הסכם גירושין הוא הסכם לטווח הארוך, המכיל חובות וזכויות ארוכי טווח, כמו החובה לשלם מזונות, וזכויות שונות הנוגעות לילדים שלכם. ההסכם ילווה אתכם למשך שנים רבות ולכל הפחות עד שימלאו לילדיכם 18 שנה (ועל פי רוב עד לגיל 21).

  שינוי או ביטול הסכם גירושין, לאחר שנחתם ואושר על ידי הערכאה השיפוטית הוא משימה מורכבת מאוד שעלותה גבוהה. הסכם גירושין שלא נוסח כהלכה, שלא ממלא את כל הצרכים שלכם, שחסרים בו נושאים רלוונטיים או שמקפח את הזכויות שלכם יכול לפגוע בכם באופן ניכר.

  עורך דין לענייני משפחה ייעץ לכם יכווין אתכם ויערוך לכם הסכם גירושין מקצועי צופה פני עתיד, וימנע מכם לשוב לערכאות השיפוטיות, במקרים בהם ההסכם אינו מכסה את כלל הנושאים הרלוונטיים לכם או מקפח את הזכויות שלכם.

  כפי שניתן לראות, עלות הליך גירושין בערכאות השיפוטיות, לרבות עלות תביעה לשינוי הסכם גירושין, יכול להגיע למאות אלפי שקלים, סכום גבוה ביותר לכל הדעות. על כן חסכון בעלות עורך דין בהסכם גירושין יכולה לעלות לכם ביוקר.

  כיצד ניתן להפחית את עלות הליך הגירושין?

  בסופו של יום הליך גירושין הוא הליך יקר. יחד עם זאת ניתן להוזיל את העלויות באמצעות הסכם גירושין, שיחסוך לכם עשרות אלפי שקלים ויצמצם את עלות הגירושין באופן ניכר.

  בכל מקרה בין אם הגעתם להסכמות ובין אם לאו, לא מומלץ לחסוך בעלות עורך דין לענייני משפחה שימצה את זכויותיכם ויתכנן את הליך הגירושין באופן המקצועי והראוי ביותר.

  האמור בתוכן המקצועי באתר ahava נבדק ואושר אך מובהר שאין לראות בו משום תחליף לייעוץ משפטי ו/או להסתמך עליו בכל אופן שהוא. העושה כן, עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

  לייעוץ ראשוני חייג 077-2315790 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף