Ahava_MainPic אהבה, גירושין ומשפט צדק

10 דברים שחשוב לדעת לפני הגירושין

אתם שוקלים להתגרש אבל חוששים שאינכם יודעים מה עליכם לעשות ואיך עליכם להתנהל לפני הגירושין? גירושין הם אירוע קשה, המשלב תחושות של אובדן פרידה, עם תחילת דרך חדשה והמון חוסר וודאות. לפניכם מדריך משפטי שירכז לכם את הדברים שחשוב לדעת לפני הגירושין.

תוכן עניינים

איסוף ראיות הוא שלב מהותי בהליך הגירושין

התחילו בהליך איסוף הראיות עוד בטרם לפתיחת הליך הגירושין ופנו עם כל המידע לעורך דין לענייני משפחה שימליץ לכם כיצד עליכם להתנהל. איסוף הראיות יכלול, ראיות כגון משכורות של הצדדים, רווחים מהעסק, תדפיסי חשבון בנק, תדפיסי אשראי, הוצאות שלכם עבור הילדים וכו'.

בנוסף ככל שלילדים יש קשיים מיוחדים, איספו מסמכים הנוגעים אליהם, כגון טיפולים שהם עוברים חוות דעת של המוסד החינוכי וכו'.

שקלו לשכור את שירותיו של חוקר פרטי

אם אתם חושדים כי בן הזוג מבריח נכסים, או מנהל רומן, שקלו לשכור שירותים של חוקר פרטי. הברחת נכסים עלולה לסכל את זכויותיכם בנכסים שיוברחו, וחוקר פרטי עשוי למנוע זאת. כמו כן, במקרה של ניהול רומן אתם עלולים להיות זכאים לסעדים מסויימים בבית הדין הרבני. על כן מומלץ לשכור חוקר פרטי עוד בטרם להגשת התביעות, ולהחלטה היכן לפתוח את הליך הגירושין.

  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

  הליך גירושין נפתח בבקשה ליישוב סכסוך

  בטרם להגשת תביעות לערכאות השיפוטיות, מסביר עו"ד איתן ליפסקר, כי עליכם יהא להגיש בקשה ליישוב סכסוך שתתנהל ביחידת הסיוע הסמוכה לערכאה השיפוטית. בתקופה זו לא ניתן להגיש תביעות, פרט למקרים חריגים.
  הליך יישוב הסכסוך יכלול מספר פגישות מהו"ת, בהן הצדדים יוכלו לנסות להגיע להסכמות בדרכי גישור. רק לאחר סגירת הליך יישוב הסכסוך ניתן יהא להגיש את התביעות לערכאות השיפוטיות בהתאם לדין.

  הליך הגירושין מתנהל בערכאה השיפוטית בה הוא נפתח

  לבית המשפט לענייני משפחה ולבית הדין הרבני סמכות מקבילה לדון בכל העניינים הנוגעים לגירושין. הסמכות לדון בהליך הגירושין נקבעת בהתאם ל"מירוץ הסמכויות", כלומר הראשון שמגיש תובענה הוא זה שבוחר באיזו ערכאה ידון ההליך.

  חשוב לדעת כי הליך יישוב סכסוך לא משנה את מירוץ הסמכויות, וכי מי שהגיש ראשון את הליך יישוב הסכסוך זכאי להגיש לאחר סגירת הליך יישוב הסכסוך את תביעותיו לערכאה השיפוטית בה יבחר, במשך 15 ימים, בהם הצד השני מנוע מלהגיש תביעות.

  בחירת הערכאה השיפוטית בה יתנהל ההליך יכולה להשפיע על ההליך כולו

  לבחירת הערכאה השיפוטית בה יתנהל ההליך משמעות רבה על ניהול ההליך כולו והיא יכולה להשפיע באופן ניכר על תוצאות ההליך. בחירת הערכאה השיפוטית צריכה להתבצע בהתאם לנסיבות של כל מקרה לגופו, ואין המלצה גורפת על איזו ערכאה עדיפה.

  עורך דין לענייני משפחה יסייע לכם להבין איזו ערכאה שיפוטית תטיב עימכם, תיתן לכם עמדת מינוף, ותעלה את הסיכויים שלכם למצות את זכויותיכם באופן הטוב ביותר.

  הליך גירושין בהסכמה יחסוך לכם זמן כסף ומשאבים רבים

  הדרך הטובה ביותר לנהל הליך גירושין, היא בהסכמה, תוך הגעה לפשרות. הליכי גירושין המתנהלים בערכאות השיפוטיות הם ארוכים, יקרים ולרוב רוויים במלחמות שמזיקות לכלל הצדדים, ובפרט לילדים הקטינים.
  הסכם גירושין יחסוך לכם זמן, כסף ומשאבים נפשיים רבים, ויותיר בכם כוחות להתמודד עם האובדן שאתם חווים מעצם הגירושין עצמם.

  עירוב הילדים בסכסוך יפגע בטובתם

  המנעו מלשתף את הילדים בפרטי הסכסוך, הם אינם צריכים לדעת מי לדעתכם "אשם" בגירושין, ואינם צריכים להיות מעורים בכל פרטי הסכסוך. מקל וחומר המנעו מלהפוך אותם למתווכים ביניכם להעברת מסרים. גם אם אינכם מצליחים לתקשר ביניכם, עירוב הילדים רק יחמיר את הבעיה, ולא יפתור אותה. מומלץ לפנות לקבל סיוע ותמיכה שיעזרו לכם להתמודד עם חוסר התקשורת ביניכם.

  הקיפו את עצמכם במעגל תמיכה

  הליך הגירושין הוא הליך שדורש התמודדות נפשית לא פשוטה, אל תעברו את זה לבד ופנו במידת הצורך לקבל תמיכה מאנשי מקצוע רלוונטיים. ניתן לפנות לטיפול רגשי, פסיכולוג, פסיכיאטר, הדרכה הורית, טיפול משפחתי, טיפול זוגי לזוגות בהליך גירושין וכו'.

  ביצוע עבירות שונות יעלה לכם ביוקר

  המנעו מביצוע עבירות אלימות כלפי בן הזוג, לרבות כל איום מכל סוג, המנעו מלקחת את הילדים בניגוד להוראות בית המשפט, או הקבוע בהסכם ביניכם ומבלי לתאם זאת ביניכם והמנעו מהברחת רכוש. ביצוע עבירות אלה לא רק שיכול להיות פלילי, הוא גם ישמש כנגדכם בהליך המשפטי המתנהל בעניין הגירושין.

  ירושה מתחלקת עם בן הזוג עד למתן גט פיטורין

  כל עוד לא התגרשתם, ולא ניתן גט פיטורין בבית הדין הרבני, אתם נחשבים לנשואים, ובמקרה של מוות חו"ח, ירושתכם תתחלק בין בן הזוג שלכם לשאר היורשים על פי דין. על כן מומלץ לערוך צוואה או לשנות צוואה ישנה, ולקבוע בה את רצונכם.

  אל תנקטו בפעולת בטרם התייעצתם עם עורך דין לענייני משפחה

  הדבר החשוב ביותר שעליכם לדעת, הוא שעליכם להתייעץ עם עורך דין לענייני משפחה לפני הגירושין. לכל פעולה שתנקטו עלולה להיות משמעות כבדת משקל והשלכות רבות על הליך הגירושין. עורך דין לענייני משפחה יסייע לכם לעבור את הליך הגירושין הקשה בשלום, ולמצות את מירב הזכויות המגיעות לכם מקשר הנישואין.

  האמור בתוכן המקצועי באתר ahava נבדק ואושר אך מובהר שאין לראות בו משום תחליף לייעוץ משפטי ו/או להסתמך עליו בכל אופן שהוא. העושה כן, עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

  לייעוץ ראשוני חייג 077-2315790 (זמינות 24 שעות)
  פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

   מידע חשוב נוסף