Ahava_MainPic אהבה, גירושין ומשפט צדק
Ahava_MainPic אהבה, גירושין ומשפט צדק
פנייה לייעוץ אישי  איך להתגרש מנרקיסיסט? [מדריך משפטי]

  חיים עם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית אינם פשוטים. הם זקוקים לתשומת לב, אישורים וחיזוקים תמידיים. הם נעדרי אמפתיה, הם עשויים לתמרן אתכם ולגרום לכם להרגיש אשמים, ולא תמיד פשוט לזהות שכל זה נובע מהפרעת אישיות נרקיסיסטית.

  כיצד ניתן לזהות שמדובר באדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית? איך מתגרשים מאדם כזה מבלי לפגוע בילדים? והאם ניתן לקיים הורות משותפת עם אדם בעל אישיות נרקיסיסטית? ערכנו לפניכם במאמר מקצועי זה, את כל מה שחשוב לדעת על גירושין מנרקיסיסט.

  תוכן עניינים

  איך מזהים נרקיסיסט?

  הפרעת אישיות נרקיסיסטית היא הפרעה המתבטאת בהתנהגויות חריגות הנובעים מחשיבות עצימות ותחושת גדלות מוגזמות. הנרקיסיסט הוא בעל תחושת ערך עצמי נמוך, מחפש אישורים תמידיים מהסביבה, מנסה להקטין את האחר לצורך הרגשת עליונות, וחסר יכולת להעניק או לגלות אמפתיה.

  הפרעת אישיות נרקיסיסטית תתבטא בשני סוגי נרקיסיזם עיקריים, שהמאפיינים שלהם עשויים להיות שונים ולהקשות על זיהוי הנרקיסיסט:

  מאפייני הפרעת אישיות נרקיסיסטית גלויה ("נרקיסיזם גרנדיוזי")

  נרקיסיסט גלוי קל יותר לזהות, ואלה המאפיינים העיקריים:

  • אישיות מוחצנת
  • יהירות
  • גאוותנות
  • נטייה לגרוף תשומת לב רבה
  • חיפוש מוגזם של הערצה והכרה

    פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות


   מאפייני הפרעת אישיות נרקיסיסטית סמויה

   נרקיסיסט סמוי לעומת זאת לעיתים קשה יותר לזהות, הצרכים שלו זהים לצרכיו של הנרקיסיסט הגלוי, והוא בעל חשיבות עצמית מופרזת, אך הביטוי של הצרכים הוא שונה:

   • אישיות מופנמת
   • יקטין את עצמו באופן מוקצן על מנת לזכות לאישור ושבחים מהחברה (יאמר "אני אפס" במטרה שיגידו לו שהוא מוכשר, וכו')
   • העמדת פני קורבן
   • הקטנת בן הזוג במטרה להאדיר את עצמו
   • האשמת בן הזוג במטרה להבטיח את עליונותו

   מה הקשיים בגירושין מנרקיסיסט?

   גירושין מאדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית הם מורכבים. אדם נרקיסיסט מנסה לפצות על תחושת הערך העצמי הנמוכה שלו על ידי האדרת עצמו והקטנת האחר. הוא נוטה להרגיש צורך תמידי "לנצח", והוא מסוגל להרגיש כך רק כאשר הצד השני מפסיד. על כן קשה מאוד להגיע עם בעלי אישיות נרקיסיסטית להסכם גירושין.

   הליך הגירושין עם אדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית עשוי להיות ממושך ורצוף מכשולים. הנרקיסיסט עלול לעשות מניפולציות רבות בדרך להשגת מבוקשו, לתמרן אתכם, להשתמש במידע שיש לו עליכם כנגדכם, להסית קרובים שלכם כנגדכם ואף את ילדיכם ולהוביל אותם למצב של ניכור הורי.

   כמו כן אדם בעל אישיות נרקיסיסטית עשוי לשקר לכם במצח נחושה ואף לשקר בפני עורכי דינו ובפני בית המשפט, להעלים מידע, להעלים מסמכים חשובים ולהבריח רכוש.

   הורות משותפת עם נרקיסיסט

   הורות משותפת עם הורה בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית אינה פשוטה. הוא נוטה להעדיף את הצרכים שלו על פני צרכי הילדים, לגלות חוסר גמישות בחלוקת זמני השהות ושינויים אחרים שנדרשים מפעם לפעם, לערער את בטחונם של הילדים, לתמרן את הילדים ואף להגיע למצבים של ניכור הורי.

   יחד עם זאת יש להבין כי מדובר בהורה של הילד שלכם, וכי פרט למקרים חריגים בהם יש סיכון לשלומם של הילדים, עליכם להתמודד עם האישיות הנרקיסיסטית, בכל האמצעים הנתונים לכם.

   איך להתמודד עם גירושין מנרקיסיסט?

   פנו לקבל תמיכה מקצועית בגירושין מנרקיסיסט

   על מנת להתמודד עם גירושין מאדם בעל הפרעת אישיות נרקיסיסטית חשוב שלא לעבור את הגירושין לבד.

   פנו לכל אנשי המקצוע הרלוונטיים שיכולים לתמוך בכם הן בפן הרגשי והן בפן המקצועי. ליווי עורך דין לענייני משפחה בגירושין מנרקיסיסט הוא הדבר החשוב והנכון ביותר שבעזרתו ניתן להתמודד עם גירושין מנרקיסיסט.

   • חשוב ביותר! אם אתם חשים סכנה לביטחונכם ולשלומכם פנו באופן מיידי לליווי מתאים להתמודדות עם זוגיות אלימה.

   הציבו גבולות ברורים

   על מנת להתמודד עם אדם בעל אישיות נרקיסיסטית חשוב ביותר להציב לו גבולות ברורים. המנעו באופן מוחלט מליפול לתוך המניפולציות שלו.

   חשוב להבהיר באופן מעשי שהטקטיקות המניפולטיביות שלו לא יעבדו. הבינו עם עצמכם מה הם הקווים האדומים שלכם, ועבדו עם עצמכם על מנת לשמר אותם מולו.

   חשוב גם להגביל את התקשורת ביניכם לתקשורת עניינית וקצרה באמצעי קשר אחד עיקרי, כך שתמנעו מליבוי והעצמת הסכסוך.

   שמרו על המידע שלכם

   אדם בעל אישיות נרקיסיסטית עשוי להפוך פתאום לאוזן הקשבת שלכם רק על מנת לחלץ מכם מידע. זכרו שכל מה שאתם משתפים עשוי לשמש כנגדכם. קחו בחשבון שגם אנשים קרובים אחרים יכולים לשתף פעולה עם בן הזוג ולהעביר את המידע שאתם משתפים איתם לבן הזוג הנרקיסיסט.

   אספו ותעדו כל מידע שיש באפשרותכם ופנו לבית המשפט

   על מנת להימנע ממצב בו בן הזוג מעלים מידע או מבריח רכוש, דבר שיפגע בהליכי הגירושין ועלול לגרום לכם לנזקים כלכליים קשים, חשוב לתעד כל מידע שיש בידיכם.

   תעדו את כלל הכספים המשותפים שלכם, את ההכנסות של בן הזוג, את ההשקעות המשותפות וכו'. במידת הצורך מומלץ לשקול פנייה לחוקר פרטי מקצועי שיאתר כספים שיתכן ואינכם מודעים אליהם.

   ככל שיש חשש להברחת כספים, שקלו לבקש מבית המשפט צווי מניעה שימנעו שימוש ברכוש, ריקון הרכוש והברחתו.

   כמו כן אם יש חשש לניכור הורי יש לפנות בהקדם לבית המשפט על מנת למנוע הסלמה של המצב.

   הכינו את עצמכם מראש לקשיים בגירושין עם נרקיסיסט

   בשורה התחתונה, גירושין מנרקיסיסט הם עניין מורכב שיש להתכונן אליו מראש, לאזור אורך רוח רב ומידה מספקת של אומץ, לפנות לגורמים המקצועיים הרלוונטיים שיעזור לכם בהתמודדות הלא פשוטה, ולעשות את המירב שלכם על מנת לצלוח גירושין קשים מנרקיסיסט.

   האמור בתוכן המקצועי באתר Ahava נבדק ואושר אך מובהר שאין לראות בו משום תחליף לייעוץ משפטי ו/או להסתמך עליו בכל אופן שהוא. העושה כן, עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד.

   לייעוץ ראשוני חייג 077-2315790 (זמינות 24 שעות)
   פנייה לייעוץ ראשוני ללא התחייבות

    מידע חשוב נוסף